استفاده از اسکوپ سنگ در نماکاری ساختمان بسیار رایج بوده و از جمله قطعات پراستفاده در این حوزه از صنعت است.

اسکوپ سنگ به این معنی است که سنگ هایی که در تراز قائم استفاده می شود برای اطمینال از عدم شل شدن و سقوط آن و همچنین پایداری در حین زلزله ،اسکوپ میشود.به این منظور پشت سنگ توسط دستگاه فرز سنگ شیار داده شده و بعد سیم آرماتور بندی سخت نه نرم دور این حاشیه قرار داده می شود و از پشت این سیم از دو طرف سنگ به هم تابونده می شود.این سنگ وقتی در تراز قائم قرار گرفت و وقتی که دوغاب پشت سنگ ریخته شد سیم با دوغاب پیوستگی ایجاد کرده و احتمال سقوط سنگ از بین خواهد رفت.

دلیل استفاده از اسکوپاین است که سنگ بر خلاف آجر قدرت مکش کمتری داشته و ملات را کمتر به خود جذب می کند.به همین دلیل ممکن است به مرور زمان ملات پشت سنگ خشک شده و چسبندگی بین ملات و سنگ از بین رفته و سنگ سقوط کند که در حالت سنگ نما میتواند خطر آفرین باشد.

عدم اجرای صحیح و قابل اطمینال سنگ در نما های سنگی میتواند موجبات پیامد های ناگوار جانی و مالی را در آینده فراهم کند.در صورت عدم گیرداری مناسب سنگها،به مرور زمان سنگ از ملات پشت خود جدا شده و در نهایت سقوط میکند.

به مجموعه عملیاتی که موجب اتصال بهتر و قابل اطمینال تر سنگ به ملات و بدنه پشت خود میشود،اسکوپ میگویند.

در این وبسایت با شما هستیم تا انواع روشهای اسکوپ سنگ و سرامیک را بررسی نماییم.

برای خرید و دریافت قیمت با واحد دفتر مرکزی فروش تماس بگیرید

دفتر مرکزی فروش:۰۲۱۴۴۲۱۷۰۷۶

کارشناسان فروش:۰۹۱۲۹۶۸۷۹۵۸-۰۹۱۴۲۵۰۵۴۸۵

استفاده از سنگ برای زیبا سازی نمای ساختمان ها جلوه ای زیبا و بی نظیر به ساختمان ها میدهد.در واقع انسجام ساختمان از نظر زیبایی شناسی و از لحاظ معماری توسط این وسیله و نمای آن صورت میگیرد.استفاده از این جنس در نماکاری میتواند مزایای زیادی داشته باشد ،از جمله اینکه باعث میشود در شهر های پرجمعیت که آلودگی هوا زیاد است به راحتی بتوان آن را تمیز کرد.ساختمان هایی که که نمای آن ها از این جنس باشند،نسبت به مصالح دیگر دیرتر کثیف میشوند و در واقع استفاده از آن به گونه ای باعث میشود ساختمان ها هویتی معنادار پیدا کنند.

اسکوپz

برای نصب اسکوپ سنگzدر پشت مصالح مانند قطعات دیگر ،نیاز است که ابتدا شیاری را ایجاد کنیم.این کاربه وسیله دستگاه برش سنگ انجام میگیرد.

اندازه ظاهری این قطعه مانند حرف z زبان انگلیسی که آن را در داخل شیار قرار داده و در مرحله بعد مصالح را که آماده نصب است در محل خود قرار میدهیم و سپس در پشت آن ملات را میریزیم .این اسکوپ سنگ نما باعث اتصال ملات سنگ شده و از افتادن آن در مواقعی که ساختمان دچار تکانه میشود مخصوصا در موقع زلزله ،جلوگیری میکند .

اسکوپ پروانه ای 

برای نصب اسکوپ سنگ پروانه ای در پشت سنگ ابتدا باید شیاری ۴۵درجه  در پشت آن ایجاد کنیم و بعد با قرار دادن اسکوپ سنگ پروانه ای در پشت سنگ و ریختن ملات در پشت آن ،باعث میشود که این اسکوپ نما به ملات چسبیده و مانع افتادن آن خواهد شد.

برای ساختانهایی که در آنها از سنگ نما استفاده شده است و اسکوپ صورت نگرفته باید چه کار کنیم؟

راه حل ساده است.برای رفع این مشکل توسط پیچ و رول پلاک مصالح را اسکوپ کرده تا با این کار از افتادن آنهایی که در نما هستند،در صورت خشک شدن ملات پشت آن و یا تکانه های ساختمان جلوگیری کنیم.

برای انجام این کار باید نکته ای را رعایت کنیم و آن این است که ابتدا باید حتما نبشی مناسب را در زیر مصالح موجود در نما قرار دهیم،زیرا قرار دادن نبشی سبب خواهد شد که نبشی بارنما را به سازه منتقل کند.

اسکوپ سنگ چیست؟

از آنجایی که سنگ ها سطح نسبتا صاف و جذب آب پایینی دارند پیوند مناسبی با ملات های پشت خود برقرار نمیکنند و همین باعث میشود که امکان افتادن آنها همیشه وجود د ارد،به ویژه سنگ هایی مانند اسکوپ سنگ گرانیب که جذب آب پایین و سطح بسیار سختی دارند.

چرا باید اسکوپ کنیم؟

تمام سنگ های نما و سنگ هایی که به صورت قائم نصب می شوند مانند سنگ هایی که در راهرو های بیمارستانها و مدارس نصب شده است باید اسکوپ شوند در غیر این صورت بر اثر کوچکترین زمین لرزه ای سقوط کرده و خطرآفرین هستند.مخصوصا در نمای ساختمان که در اثر سقوط و برخورد با شخصی باعث مرگ خواهد شد .

اسکوپ نما چگونه تهدید زلزله را می کاهد؟

تهدید فرو ریختن نما در هنگام زلزله میتواند بسیار حیاتی و مهم باشد .

برای حل این مشکل روش های مختلفی توسط معماران و مهندسین ساختمان طراحی شده اما یکی از این روش ها استفاده از اسکوپ سنگ میباشد ،بنابراین برای جلوگیری از سقوط مصالح از نمای ساختمان آن را به اصطلاح اسکوپ سنگ نما می کنند

برای نصب این سنگ ها به شما توصیه میشود برای نصب این سنگ ها از روش هایی مانند پیچ کردن و یا از اسکوپ استفاده کنید .

اسکوپ کردن سنگ نما چیست؟

بعضی از سنگ های ساختمانی مانند تراورتن دارای تخلخل میباشند.خلل و فرج سوراخ هایی در پشت سنگ هستند که باعث میشوند ملات به داخل سنگ نفوذ کند.اما در مقابل سنگ هایی مانند سنگ گرانیت هیچگونه تخلخلی در سطح خود ندارند.پس بعد از مدت زمانی در اثر زلزله نفوذ آب باران ،…از کار جدا میشوند.

برای حل این مشکل از اسکوپ کردن سنگ نما استفاده میکنند.اسکوپ کردن سنگ ساختمانی به این معنا میباشد که سنگ را به وسیله ابزار مخصوص به نما می چسبانند.در واقع اسکوپ کردن سنگ ،بی نقص ترین روش برای محکم کاری نمای سنگی و جلوگیری از سقوط آنها می باشد.

دلیل استفاده از اسکوپ سنگ 

استفاده از اسکوپ باعث میشود که سنگ های کار شده به صورت ایستاده و سنگ های استفاده شده در نمای ساختمان ،از استحکام بیشتری برخوردار میشود .این موضوع به قدری برای نمای ساختمان مهم است که در ساختمان های بلند برای نصب سنگ نمای از ریل برای مهار سنگ استفاده میشود

یکی از روش های بسیار آسان و ارزان اسکوپ سنگ در نما،چسباندن تکه های سنگی به ابعاد حدود ۳سانتیمتر و ضخامت حدود ضخامت سنگ،در فواصل و تعداد مناسب،در پشت سنگ است.پ

هزینه اسکوپ کردن سنگ نما

هزینه یا قیمت اسکوپ سنگ نما در تهران و حومه بسته به فضای نمای ساختمان و میزان سنگی که برای آن هابه کار خواهد رفت ،تعیین میشود.

شما می توانید با ارسال تصاویر نمای ساختمان خود و نوع سنگ مورد نظر به کاردک برآورد قیمتی داشته و به صورت حدودی قیمت و هزینه اسکوپ کردن سنگ نما در تهران و حومه را به دست بیاورید.

مزایای این بست نسبت به سایر روش های مهار سنگ

پنهان بودن پس از نصب

حفظ زیبایی سطح سنگ

آماده سازی سریع و آسان

ایمن تر

مطمئن تر

ارزان تر

مزایای نمای سنگی 

عدم تغییر رنگ و جذب گرد و غبار

مقاومت در برابر رطوبت

تنوع در رنگ وجنس

اجرای سریع و آسان و تمیز

عایق حرارت و بی نیاز از زیر سازی

قابلیت اجرا بر روی کلیه سطوح

قابلیت ترمیم آسان

پن

اسکوپ به روش پیچ و رولپلاک 

در این روش در ۲تا ۴نقطه از سنگ به کمک دریل و پیچ و رولپلاک سنگ را به ملات پشت ان درگیر میکند.پیچ و رولپلاک بعد از اجرای نمای سنگی و در مواقع اضطراری مرسوم است

انواع روش های اسکوپ سنگ چیست؟

روشهای متفاوتی برای استفاده از اسکوپ سنگ انجام میشود .

۱-لقمه گذاری

در این روش دو عدد لقمه سنگ با چسب سنگ به سنگ پلاک اتصال داده و سپس سنگ را نصب میکنند.

نفوذ دغاب ماسه سیمان پشت سنگ به صورت افقی و عمودی به لقمه سنگ ها گیرداری ایجاد میکند .

۲-سیم مفتول

در این روش دو سر سنگ پلاک را شیار ایجاد میکند و مفتول اهنی به قطر ۲میلیمتر را از شیار ها عبور داده و گره میزنند.

بدین ترتیب سیم به ملات پشت سنگ گیر کرده و سنگ را نگه میدارد.

۳-اسکوپ دوپایه

این اسکوپ ها قطعه ای از جنس استیل هستند که دو بالچه دارند .

این اسکوپ ها با چسب به پشت سنگ چسبیده میشوند به صورتی که بالچه ها به صورت عمودی قرار گیرند و مانع از نفوذ دغاب به بخش های پایینی نشوند.

۴-اسکوپ سه پایه

اسکوپ سه پایه نیز همانند اسکوپ بالایی است با این تفاوت که یک لبه سومی دارد.

ابتدا یک شیار در سنگ ایجاد کرده و داخل شیار را چسب زده و لبه سوم این اسکوپ را درون شیار قرار میدهند تا خشک شود

۵-اسکوپ پروانه ای

ابتدا شیاری با زاویه ۴۵درجه در سنگ ایجاد میکنند و سپس این قطعه اسکوپ پروانه ای را درون شیار جای میدهند و حالا میتوان سنگگ را نصب کرد.

نفوذ دغاب به اطراف اسکوپ پروانه ای باعث گیرش سنگ میشود.

۶-اسکوپz

این قطعه از اسکوپ که به صورت zانگیلیسی است ،ابتدا شیاری در سنگ ایجاد کرده و این قطعه را درون شیار قرار میدهند و سنگ را نصب میکنند.

از چه تجهیزاتی برای شیارزنی در اسکوپ استفاده میشود؟

بهترین راه برای ایجاد شیار در سنگ ها استفاده از فرز های دستی است ،البته دستگاه های مخصوصی جهت ایجاد شیار بر روی سنگ وجود دارد که میتوانید آن را در تصویر زیر ببینید.

روش ایجاد شیار در سنگ

برای ایجاد شیار در سنگ میتوان از سنگ فرز های دستی استفاده کرد یا از دستگاه مخصوصی که برای شیار زدن اسکوپ ساخته شده استفاده کرد.

راه های متفاوتی برای اجرای سنگ به دیوار

نصب سنگ به وسیله سیم گالوانیزه:

در این روش نصب سنگابتدا بر روی دو لبه سنگ روبه روی هم به وسیله دستگاه فرز ،شیارهایی ایجاد میگردد و سپس به وسیله سیم گالوانیزه محکمی با ضخامت مقول به صورت ضربدری از شیارها رد کرده و دو انتها را به هم وصل کرده و سپس برای اینکه سیم درون دوغاب قرار گیرد و سنگی به زیر سیم ها قرار داده،تا گیرداری بین سنگ پلاک و دوغاب به صورت کامل به وجود می آید فقط باید توجه شود سیم از جنس ضد زنگ باشد تا به مرور زمان نپوسد.

نصب سنگ به وسیله چسباندن تکه های سنگ به پشت سنگ:

این روش که آسانترین و از لحاظ هزینه نیز به صرفه می باشد و در موارد نادر استفاده میگردد و این صورت است که چندین تکه سنگ کوچک به پشت سنگ چسبانده،در این حالت گیروداری بین سنگ پلاک و دوغاب ایجاد می گردد .ضخامت این سنگ های ریز باید معقول باشد و حتی میتوان از خرده های سنگ نصبی نیز باشد.

موارد زیر جهت اجرای بهتر سنگ در نما الزامی است:

۱-استفاده از ماسه شسته در دوغاب پشت سنگ.

۲-عدم استفاده از نخاله برای پر کردن فضای دوغاب پشت سنگ .

۳-خاک حاصل از برش سنگ در هنگام فرزکاری ،از پشت سنگ کاملا شسته شود.

۴-در هوای سرد و شرایطی که امکان یخ زدن آب هست،عملیات سنگ کاری متوقف شود .

۵-از دوغاب با سیمان زیاد استفاده شود

۶-به هیچ عنوان از سیمان خشک روی دوغاب برای بالا بردن سرعت کار استفاده نشود.

۷-تمام سنگ های گرانیت و مرمریت اسکوپ شوند و در مورد سنگ تراورتن در جایی که سنگ ها در هم قفل و بست نشده و پیوسته نیست و یک قطعه سنگ به صورت تکی اجرا میشود

۸-دوغاب سفت شده ماسه سیمان پشت سنگ به مدت ۲الی ۳روز آب پاشی شود.

اسکوپ بعد از نصب سنگ چگونه است؟

اگر چنانچه سنگ را اسکوپ نکرده و نصب کرده باشند میتوان توسط پیچ و رولپلاک سنگ هارا اسکوپ کرده و مانع از سقوط آن ها بشوند.

نکته حائز این است که برای ردیف اول سنگ نما حتما از نبشی در زیر سنگ استفاده شود تا وزن سنگ بر روی نبشی انتقال داده شود و نبشی این نیرو را به سازه منتقل کند.

ضمن استقبال از تماس شما خواهشمندیم برای خرید و یا دریافت قیمت با ما تماس بگیرید .

دفتر مرکزی فروش:۰۲۱۴۴۲۱۷۰۷۶

کارشناسان فروش:۰۹۱۲۹۶۸۷۹۵۸-۰۹۱۴۲۵۰۵۴۸۵