ایفاپلاست تولید کننده واتراستاپ 

واتر استاپ نوار آب بند پی وی سی برای آب بندی درز های اجرائی و انبساطی و مقاطع قطع بتن ریزی مورد استفاده قرار میگیرند.واتراستاپ ها عموما به دو گونه تخت و حفره دار طراحی و تولید میشود .واتراستاپ (نوار آب بند)پی وی سی از مواد خام پلی و نیل کلراید(pvc)مرغوب و بر اساس استاندارد های موجود طراحی و تهیه گردیده است و به دلیل انعطاف پذیری و الاستیسته بالا مورد استفاده قرار  میگیرد.

واتر استاپ نوار آب بند پی وی سی در آب بندی و درزبندی انواع پروژه های آب و فاضلاب ،سدها،کانال ها،استخر ها و…به منظور جلوگیری از نشست و عبور آب از درز های اجرائی و انبساطی مورد استفاده قرار میگیرد.

یکی از واتراستاپ های تولیدی کارخانه ایفاپلاست بر پایه مواد خام پلی ونیل کلراید و با انعطاف پذیری بالا و ضخیم میباشد که برای جلوگیری از نفوذ آب به داخل سازه و همچنین خروج آب به کار میروند،این واتراستاپ ها در ساخت پروژه های آب و فاضلاب  ،سد،کانال انتقال آب،استخر ها و تصفیه خانه ها استفاده میشود.

تفاوت واتراستاپ تخت و حفره دار

امروزه یکی از قطعات کمکی در سازه های بتنی به خصوص سازه های بتنی هیدرولیکی مانند استخر و مخازن آب و فاضلاب ،زیرزمین ها و…،واتر استاپ هست .واتر استاپ در انواع مختلف و پایه های متفاوت به تولید میرسد.

به صورت کلی از واتراستاپ تخت برای درزهای اجرایی و از واتراستاپ های حفره دار برای درز های انبساطی استفاده میشود.

روش استفاده از واتر استاپ

امروزه تمامی کشور های توسعه یافته و پیشرفته از آب بند های هیدروفیلیک یا بتنی برای آب بندی درز های اجرایی استفاده میکنند نه نوع p.v.cآن ،زیرا محل ثابت سازی آب بندها در بین آرماتور ها میباشد و با گذشت چند سال از عمر سازه و بررسی شرایط آرماتور ها و بتن مشاهده میکنیم آرماتور های طولی و عرضی که در سمت آبگیر سازه قرار دارند به واسطه عبور آب از طریق درز سرد موجود بین مقاطع بتن ریزی شده و لوله های موئین ناشی از تبخیر آب بتن دچار زنگ زدگی شده که در برخی از موارد با انبساط ۶تا۱۵درصدی حجم آرماتور ها ،بتن دچار ترگ خوردگی میگردد.

-اصول آب بندی بتن

اصلاح منحنی دانه بندی و کنترل میزان فیلر بتن یعنی بیشتری نسبت به سایر موارد داشته باشد و تغییر نسبت مصالح درشت به ریز نسبت به آب سیمان حداقل است،از دیگر عوامل موثر ویبره ی مناسب است و برای افزایش ضریب اطمینال لزوما همه بتن ها نیاز به افزودنی ندارند البته اگر خوب اجرا شود.

-اصول آب بندی درز ها

کاربرد واتراستاپ ها برای آب بندی درز های اجرایی و درز های انبساطی در سازه های بتنی آبی استفاده میشود.

اهمیت واتراستاپ ها در سازه های آبی میتوان به مانند بادبند ها در سازه ها عنوان نمود.

واتراستاپ حفره دار چیست؟

یکی از انواع واتراستاپ ها ،واتراستاپ حفره دار میباشد که این نوع واتراستاپ های حفره دار در محل اتصال دو بتن یا اتصال بتن تازه به بتن قدیمی به کار میرود.

روش اجرای واتراستاپ حفره دار به این صورت است که نیمی از عرض واتراستاپ در بتن تازه قرار خواهد گرفت.برای اتصال رول هم به این صورت عمل میشود که حفره موجود در واتراستاپ در فضای خالی بین بتن قدیم و جدید قرار میگیرد تا با گرم و سرد شدن هوا به راحتی صورت بگیرد و مشکلی برای سازه پیش نیاید.برای متصل کردن این دو رول،از دستگاه جوش مخصوص استفاده میشود.

برای اینکه واتراستاپ به درستی قرار بگیرد و در زمان بتن ریزی لغزشی نداشته باشد ،باید از گیره های مخصوص استفاده کرد.

مشخصات نوار آب بندی

یکی از مشخصات برجسته واتراستاپ ها مقاومت کششی بالای آن ها میباشد.که مقدار آن از حد استاندارد نیز بالاتر است .

طول عمر برابری با عمر سازه و انعطاف پذیری بالایی دارد .

دارای تنوع در شکل و اندازه میباشد.

نصب آسان در بازه دمایی -۱۰تا+۷۰درجه سانتی گراد .

مقاومت در برابر PHهای قلیایی طی استاندارد CRD572

مشخصات فیزیکی و فنی واتراستاپ 

جنس واتراستاپ استخر از pvc یا پلی ونیل کلراید است

به همین دلیل است که به واتراستاپ،نوار پی وی سی هم گفته میشود

رنگ واتر استاب زرد هست و طول آن تا ۴۰۰%زیاد میشود .

مقاومت کششی این محصول هم ۲۱۵n/mmاست.

نحوه اتصال واتراستاپ

اتصال واتراستاپ به دو طریق صورت میشود .در برخی پروژه ها از چسب های صنعتی برای اتصال نرم واتراستاپ ها استفاده میشود و دو طرف واتراستاپ آغشته به این چسب ها میشود و سپس روی هم قرار میگیرند و سپس این دولایه برای مدتی تحت فشار قرار میگیرند تا به صورت کامل به هم جذب شوند.

در روش دیگر از دستگاه هویه برای اتصال واتراستاپ استفاده میشود. بدین ترتیب که بعد از گرم کردن دو سر واتراستاپ و تبدیل آن به حالت مذاب این دو در کنار یکدیگر قرار میگیرند تا به هم متصل شوند.پس از سرد شدن سطح واتراستاپ وبتن به شکل یکپارچه در می آید.

خصوصیات فیزیکی واتراستاپ

یکی از نیاز های بسیار مهم در حفظ و نگهداری سازه های بتنی فراهم کردن درز های انقباض و انبساط برای کنترل رفتار های سازه ای بتن و جلوگیری از بروز ترک در مقاطع بزرگ است .همچنین محدودیت های اجرایی و لزوم قرار دادن درز های اجرایی یا قطع بتن و علاوه بر آن دیگر عوامل اصلی نیازه سازه های بتنی آبی یا مستغرق ،افراد فعال در این حوزه را مستلزم به استفاده از مواد و مصالح آب بند کننده میکند.به همین دلیل نوار های آب بند کننده یا واتراستاپ ها به طور گسترده مورد استفاده قرار میگیرند .

به طور کلی واتراستاپ ها باید دارای ویژگی هایی باشد تا بتوان با اطمینال خاطر از آن ها در سازه ها استفاده کرد:

۱-باید دارای انعطاف پذیری بالا در جهت طول و عرض باشند.

۲-به عنوان عامل بازدارنده عبور و نفوذ مایعات از محل اتصال بتن استفاده شوند.

۳-در برابر اسید ها و مواد قلیایی مقاوم باشند.

۴-مدت زمان کارایی آن ها برابر یا بیشتر از عمر سازه بتنی باشد.

۵-در برابر PHهای قلیایی مطابق استاندارد CRD  C572دارای مقاومت باشند.

استفاده از واتراستاپ بهترین انتخاب در سازه است و تقریبا در تمامی سازه های بتنی ،تصفیه خانه ها ،مخازن آب،آب بند ها ازاین محصول منحصر به فرد استفاده میشود .

کار های اساسی برای آب بندی سازه های بتنی 

برای آب بندی یک سازه بتنی باید دو کار اساسی صورت بگیرد:

۱-آب بندی خود بتن توسط بتن مناسب که توسط افزودنی های بتن و ژل میکروسیلیس یا با استفاده از مواد واترپروف بتن یا مکمل های بتن صورت میگیرد

۲-آب بندی درزهای بتن توسط واتراستاپ که واتراستاپ های پی وی سی یا با استفاده از واتر استاپ های آب دوست توصیه میشود.

اصول آب بندی بتن 

اصلاح منحنی دانه بندی و کنترل میزان فیلر بتن یعنی بیشتری نسبت به سایر مواد داشته باشد و تغییر نسبت مصالح درشت به ریز (در بتن های معمولی شن بیشتر است ولی در اینجا نسبت ها برابر باید باشد)نسبت آب به سیمان حداقل است،از دیگر عوامل موثر ویبره ی مناسب است و برای افزایش ضریب اطمینال لزوما همه بتن ها نیاز به افزودنی ندارند البته اگر خوب اجرا شود.

انواع درز ها

درز های ثابت:در این درز ها آرماتور قطع نمیشود.

الف)درز های اجرایی

ب)ترک

گیره واتراستاپ

قطعه فلزی به شکل گیره برای نگهداری و نصب واتراستاپ روی آرماتور و جلوگیری از حرکت و جابه جایی آن در هنگام بتن ریزی می باشد.گیره واتراستاپ در دو نوع ساده و خاردار طراحی و تولید می شود.

اتوی واتراستاپ

برای راهoverlap توسط جوش لب به لب توسط دستگاه مخصوص اتوی واتراستاپ می باشد به این صورت که دو سر واتراستاپ را ذوب میکنند و به هم میچسبانند.

نکه:باید دقت شود که اتوی واتراستاپ سری مانند تبر داشته باشد و دقت کنید که واتراستاپ باید ذوب شود نه اینکه بسوزد .

واتراستاپ حفره دار چیست ؟

یکی از انواع  واتراستاپ ها واتراستاپ حفره دار میباشد .

واتراستاپ حفره دار در محل اتصال دو یا چند اتصال بتن تازه به بتن قدیمی به کار میروند

جنس و مشخصات فنی واتراستاپ

جنس واتراستاپ ها از pvc و یا پلی ونیل کلراید میباشد و به همین دلیل است که به آن واتراستاپ پی وی سی گفته میشود .

رنگ نوار های واتراستاپ پی وی سی زرد میباشد و طول آنها تا ۴۰۰% زیاد میشود.

وزن واتراستاپ ۱٫۳۳gr/cm میباشد و مقاومت کششی این محصول هم ۲۱۵N/mm  میباشد.

بسته بندی واتراستاپ ها به چه صورت است ؟

واتراستاپ های پی وی سی در بسته های ۲۵ متری به پهنای ۱۵،۲۰،۲۴،و۳۰ سانتی متر و قطر ۳تا ۱۰میلی متر به تولید می رسد

روش نصب

برای نصب واتراستاپ باید از گیره های مخصوص فلزی که با  قرار دادن آن روی میلگرد که به امتداد لبه های واتراستاپ قرار داده شده ،محکم نصب شود.برای هر متر طول ۴عدد گیره واتراستاپ (هر طرف ۲عدد به صورت زیگزاگ)بسته بندی در رول های ۲۵ متری همچنین شرکت ایفاپلاست توانای تولید واتراستاپ به متراژ های مورد تقاضا را دارد

قیمت واتراستاپ

به علت نوسانات بازار خواهشمند است جهت خرید و یا دریافت قیمت با دفتر مرکزی فروش یا کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید

دفتر مرکزی فروش:۰۲۱۴۴۲۱۷۰۷۶

کارشناسان فروش:۰۹۱۲۹۶۸۷۹۵۸-۰۹۱۲۳۳۹۲۹۱۹

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *