اسپیسر برای ایجاد فاصله بین دو میلگرد با دقت بالا استفاده میشود و همچنین به عنوان روکشی مناسب بر روی میلگرد ها برای جلوگیری از زنگ زدگی استفاده میشود 

اسپیسر چیست؟

اسپیسر از نظر لغت به معنای فاصله گذار یا فاصله نگهدار میباشد که در سایز ها و ابعاد مختلف و متنوعی به تولید میرسد و در ایجاد پوشش میلگردی مناس نقش بسیاری دارد.

اسپیسر ها در موارد مختلفی کاربرد دارند که از جمله آنها میتوان به رعایت پوشش میلگرد ها در سازه هایی کانند دال ها و دیوار ها اشاره کرد از دیگر موارد مصرفی اسپیسر بتن در ساختمانها و پروژه هایی مانند سدسازی و تونل سازی است استفاده از اسپیسر بتن در نتیجه کار بسیار تاثیر گذاری است به طوری که در صورت استفاده هم کیفیت سازه و هم سرعت اجرا و انجام آن پروژه ساختمانی بالا خواهد بود.

گاهی وجود اسپیسر بتن سبب میشود تا فاصله میان دو میلگرد حفظ شود و از طرفی برای به وجود آوردن فاصله میان قالب بتن و خاموت از اسپیسر ها استفاده میگردد.

به صورت کلی اسپیسر ها در مدل های مختلفی تولید و عرضه میشوندکه از هرکدام در موارد ویژه و خاصی استفاده میشود ،علت استفاده از این قطعه به وجود آوردن فاصله میان میلگرد و بتن است و از طرفی برای تامین پوشش بتن نمیتواند قطعه هایی مثل سنگ یا چوب استفاده کرد.

اسپیسر پلاستیکی بتن

اسپیسر های پلاستیکی بتن از جمله اسپیسر های ساختمانی میباشند که در صنعت ساختمان کاربرد بالایی دارند .

چنانچه گفته می شود به ازای هر دو میلیمتر کاهش در ضخامت بتن روی میلگرد ۵سال عمر سازه را کاهش و دوام و عمر و پایایی سازه میکاهد.

اسپیسر ها مهم ترین ابزار برای رسیدن به پوشش بتنی الزامی هستند .اسپیسر های پلاستیکی میلگرد با طراحی خاص مواد اولیه سازگار با بتن ،حمل و نقل راحت و قیمت اسپیسر بتن،در اشکال و اندازه های مختلف برای کاربرد هایی نظیر اسپیسر فونداسیون ها ،سقف ها،دیوارها،ستون ها و غیره مورد استفاده قرار میگیرد.

به چه علت از اسپیسر استفاده کنیم؟

همانطور که در متن بالا گفتیم اسپیسر به معنی فاصله گذار است.در ساخت یک سازه و عمل پوشش دهی میلگرد ها و آرماتور بندی نکات و استاندارد هایی وجود دارد که باید مورد توجه قرار بگیرد،برای مثال در صورت عدم استفاده از آن دو پدیده رخ خواهد داد ،پدیده اول:چسبیدن میلگرد ها و آرماتور به بتن و پدیده دوم:بیرون زدگی میلگرد ها و آرماتورهاست.

در صورت وقوع هر کدام از موارد بالا ،عواملی مثل رطوبت هوا به درون سازنده نفوذ میکند و موجب خوردگی میلگرد می شود که در این صورت اثرات زیانباری برای سازه در پی خواهد داشت .

اما استفاده از آن از این وقایع جلوگیری می کند و نه تنها بر کیفیت سازه بلکه در سرعت عمل ساختن سازه هم تاثیرگذار خواهد بود اسپیسر در دال ها،پی ها،دیوار ها و همه احجام بتنی مورد استفاده قرار میگیرد از دیگر موارد استفاده اسپیسر میتوان به پروژه های عمرانی ،سدسازی،تونل سازی،پل سازی و غیره اشاره کرد.

مزایای اسپیسر پلاستیکی

علی رغم تمامی نقاط ضعفی که در پاراگراف های بالا در خصوص این نوع از اسپیسر ها عنوان شد،شاید برای بسیاری جای سوال باشد که با اینهمه عیب و ایراد چرا استفاده ازنوع اسپیسر ها بسیار بیشتر از سایر انواع است.به چند مزیت اسپیسر های پلاستیکی بتن در زیر اشاره کرده ایم.پاسخ سوال خودرا پیدا کنید:

۱-مهم ترین مزیت مربوط به اسپیسر پلاستیکی که بسیاری را به استفاده از آن ها ترغیب میکند،مقرون به صرفه بودن آنهاست.به طوری که هزینه ساخت آنها به مراتب از دیگر انواع اسپیسر ها کمتر است

۲-از طرفی هم که پلاستیک از جمله مواردی است که به راحتی شکل میگیرد،بنابراین امکان ساخت اسپیسر هایی با اشکال مختلف به وجود آمده است

کاور چگونه از خوردگی آرماتور جلوگیری می کند؟

این قطعه با ایجاد فاصله بین آرماتور و زمینه در حین بتن ریزی منجر میشوند که کاور بتنی با ضخامت مورد نیاز در سازه ایجاد شود.

امروزه استفاده از آنها در ایران رواج زیادی پیدا کرده است.

ماهیت کاربرد کاور بتنی 

آنچه که در ضوابط ساختمانی برای کاور بتنی ذکر شده است منظور فاصله بیرونی سطح میلگرد تا سطح بتن است .

باید این را خاطر نشان کرد که کاور بتنی علاوه بر اینکه کیفیت سازه را به حد بالایی می رسانند،در افزایش سرعت ساخت و ساز هم تاثیر زیادی دارند.

کاربرد اسپیسر بتنی 

کاور پلاستیکی در حقیقت برای ایجاد کاور بتنی میلگردها در تونل ها ،سازه های مسلح مثل دال ها و دیوار ها ،پی ها ،پروژه های نظیر سد و سایر ساختمان ها و مستحدثات و سایر احجام بتنی مسلح قابل استفاده هستند.

اسپیسر پلاستیکی بتن

این نوع کاربرد زیادی در فرآیند ساخت بنا دارند.

همان طور که قبلا هم اشاره کردیم،این قطعه فاصله ی استاندارد بین میلگرد و قالب را ایجاد می کند .تا در هنگام گیرش ،کاور بتنی مورد نیاز تامین می شود .این نکته را در نظر داشته باشید که به ازای هر ۲میلیمتر که از ضخامت کاور بتنی کم شود ،۵سال عمر سازه کمتر می شود.این نشان می دهد که ایجاد کاور بتنی استاندارد چقدر در دوام و ماندگاری سازه تاثیر گذار است و تا چه میزان تاثیر این محصول در عملیات ساختمانی پررنگ است.

مزایای اسپیسر 

حال به ذکر برخی از مزایای استفاده از اسپیسر پلاستیکی در قالب یک لیست می پردازیم:

۱-به وجود آوردن یک پوشش یکنواخت برای رویه آرماتور ها

۲-ارزان بودن و کاهش هزینه های پروژه

۳-وزن ناچیز و در نتیجه حمل و نقل آسان

۴-افزایش سرعت انجام کار و کاهش زمان مورد نیاز برای اتمام پروژه

۵-در هم فرو ریختن کامل با بتن به علت خلل و فرج ساختاری آن.

دسته دیگری از اسپیسر 

به غیر از نوع های پلاستیکی ،جنس های دیگری از این قطعه نیز در بازار وجود دارند.از جمله:

۱-فلزی

۲-بتنی

نوع فلزی و بتنی نسبت به نوع پلاستیکی از قیمت بیشتری برخوردار هستند.

ویژگی ها 

کاور پلاستیکی مناسب ترین وسیله برای دستیابی به کاور بتنی استاندارد هستند.

از ضعف های بزرگ سازه های بتنی این است که به شدت تحت تاثیر محیط اطراف قرار دارند و میتوانند در برابر عوامل محیطی بسیار آسیب پذیر باشند ،اما این آسیب پذیری سازه های بتنی قابل پیشگیری بوده و میتوان با ترقند هایی مقاومت و استقامت سازه در برابر عوامل محیطی مخرب اکسیژن و رطوبت با نفوذ در بتن خود را به میلگرد رسانده و منجر به خوردگی و زنگ زدگی میلگرد می شود .این خوردگی و زنگ زدگی میلگرد می شود .این خوردگی و زنگ زدگی میلگرد به شدت از عمر مفید سازه ی بتنی می کاهد.

برای دریافت مشاوره رایگان خرید و یا فروش محصولات ،با فشار دادن روی دکمه تماس و یا شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

اسپیسر پلاستیکی:افزودنی بتنی پرکاربرد

نمایان شدن میلگرد در سطح سازه بتنی ،به شدت سرعت خوردگی میلگرد را افزایش می دهد.

از بروز همه ی این مشکلات میتوان جلوگیری کرد ،اگر ازکاور پلاستیکی در فرآیند بتن ریزی استفاده شود و زمانی میتواند کارایی لازم را داشته باشد که به طور کامل با شبکه ی میلگرد ها هماهنگ باشد.اسپیسر با فاصله ای بین قالب و میلگرد ایجاد می کنند .

نقش پر رنگی در افزایش عمر مفید سازه ی بتنی مسلح دارند .در کاور از مواردی استفاده می شود که آن ها را کاملا سازگار با بتن می سازد .

انواع اسپیسر بتن از نظر نوع کاربردی

طبیعتا شیوه قرارگیری میلگرد تعیین می کند که پوشش آن به چه صورت باشد.به طور کلی دو مدل از اسپیسر بتن از نظر محل استفاده وجود دارد.کاربرد فاصله گذار ها برای استفاده در سطوح عمودی یا کاربرد آن برای سطوح افقی

اسپیسر بتن برای سطوح افقی:سطوحی مانند ابعاد متنوع کف ،فونداسیون،شناژها و تیرها ،پوترها،انواع سقف ها،سقف های عرشه فولادی ،کامپوزیت های سقف،دال بتنی

اسپیسر هارد فیکس

اسپیسر هارد فیکس یکی از پرمصرف ترین قطعات در بین اسپیسر ها میباشد که دارای تحمل بار نقطه ای تا ۳۰۰کیلوگرم در متر مربع می باشد و بیشترین مصرف آن در فونداسیون ها است و برای سایز میلگرد ۱۰تا۳۲مناسب می باشد و در سایز های ۲٫۵سانت تا ۱۰سانت تولید و عرضه میشود.از این فاصله نگهدار در فونداسیون های رادیه و نواری مورد استفاده قرار میگیرد

اسپیسر گرد 

فاصله نگهدارنده گرد که به شکل خاصی طراحی شده است حالت ارتجایی و انعطاف پذیری بالایی را دارا می باشد که به محض اینکه میلگرد وارد آن می شود در مرکز خود کاملا قفل نموده و پوشش بتنی مناسب و مطمئنی را در حد فاصله میلگردهای کمرکش و قالب های دیوار و ستون ایجاد می نماید.

این فاصله مگهدار ها دارای مزایای بسیاری می باشد که یکی از آنها وجود شاخکها در محیط این فاصله نگهدار است که باعث میشود تا سطح تماس آن با قالب به ۱میلی متر کاهش یابد و بدلیل ویبره و ارتعاش شدیدی که در هنگام بتن ریزی ایجاد میشود اثری از آن بر روی سطح بتن بجا نماند .از محسنات دیگر اینکه نفوذ یونهای کلر،سولفتها،اسید ها و عواملی که باعث خوردگی میشوند را متوقف می نماید.

این فاصله نگهدار ها به صورتی طراحی و ساخته شده اند که دارای مقاومت قابل توجهی می باشند و قادرند فشار های جانبی نسبتا زیادی که در زمان قالب بندی و بتن ریزی ایجاد میشود را تحمل نمایند

اسپیسر ماکس فیکس

این نوع فاصله انداز برای کف های نیمه سنگین و تیره ها ،پوتر ها،شناژها بسیار مناسب است.این نوع اسپیسر مانند هارد فیکس دارای قفل کن برای سایز های مختلف میلگرد می باشد که به صورت عمودی زیر میلگرد قرار می گیرد .

مینی فیکس

دارای قفل کن برای میلگرد است و برای کف های سبک مانند عرشه فولادی ،سقف های کامپوزیت و …مطلوب است.

دابل فیکس

این محصول دارای دو بخش فیکس کننده است یکی در بالا و یکی در قسمت پایه اسپیسر که بیشتر در دال بتنی دو شبکه استفاده میشود.

لیست قیمت اسپیسر بتن
در ابتدا جهت آشنایی شما با اسپیسر لازم به ذکر هست که اسپیسر ها انواع مختلفی دارند
۱: اسپیسر کف  (تمامی این اسپیسرها در سطوح افقی ماننده زیر تیر و فونداسیون ، سقف های یوبوت و کوبیاکس و وافل و… استفاده میشوند)
۲: اسپیسر دیواری  (این اسپیسر درسطوح عمودی مانند ستون ،دیوار برشی و دیواره تیر و… استفاده میشود)
۳: اسپیسرکاشی و سرامیک (جهت کنترل فاصله بین بندهای کاشی و سرامیک و حتی سنگ و آجر از این قطعه که با نام بند کاشی هم شناخته میشود استفاده میشود)

ایفاپلاست  با تولید مجموعه کاملی از فاصله گذار ها یا کاور بتن تمامی نیاز مهندسان و سازندگان عزیز را برآورده مینماید.
با توجه به نوسانات بازار و قیمت مواد پلیمری به صورت روزانه در حال تغییر میباشد.بنابراین برای این محصول نمیتوان قیمت ثابتی اعلام نمود.
این شرکت ضمن استقبال از تماس شما اعلام مینماید جهت دریافت لیست قیمت اسپیسر هم میتوانید با کارشناس فروش اسپیسر به طریق اینترنتی و تلفنی تماس بگیرید
جهت استعلام اینترنتی و تلفنی  قیمت اسپیسر توسط تلگرام و واتساپ با شماره زیر تماس حاصل فرمایید

دفتر مرکزی فروش :۰۲۱۴۴۲۱۷۰۷۶

تهران:۰۹۱۲۹۶۸۷۹۵۸

تبریز:۰۹۱۴۲۵۰۵۴۸۵

این شرکت محصولات دیگری مانند همتراز کاشی و سرامیک و سنگ – قالب یوبوت سقف – واتراستاپ – میان بلت – گروت و … تولید مینماید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *